Kodály Zoltán zeneszerzői, népzenekutatói és zenepedagógiai munkásságával világhírt szerzett a magyar kultúrának. Példaként említhetjük az ének-zene tagozatos iskolákat, ahova távoli földrészekről látogattak el és látogatnak el a mai napig érdeklődő zenei szakemberek, hogy azok működését és munkáját közelebbről is megismerjék.
Legyen a zene mindenkié! - mondta Kodály. De hogyan tehetjük azzá? Valóban. Hogyan őrizhetjük meg Kodály nevelési eszméit a 21. században? Erre a kérdésre keresi a választ Psalmus Humanus Egyesület. Az UNESCO 2006. március 6-9-ig Lisszabonban (Portugália) 'Kreativitásfejlesztés a 21.században' címmel megrendezett első Művészeti Nevelési Világkonferenciáján a Psalmus Humanus Egyesület képviselte integrált művészetpedagógiai programjával a magyar zeneoktatást. Az egyesület tagjai ahhoz a generációhoz tartoznak, akiket még iskolai éveikből személyes élmények fűznek Kodály Zoltán munkásságához. Valamennyien magasan képzett szakemberek, akik a művészeti nevelés széles palettáját képviselik, óvodától az egyetemig.
A Magyar UNESCO Bizottság támogatásával elkészített filmben bemutatásra kerülő Psalmus Humanus művészetpedagógiai program a magyar ének-zenei általános iskolák félévszázados tradícióira, és a legújabb természet-, és társadalomtudományi kutatási eredményekre épül. A különféle művészeti metódusok a gyermekek számára lehetőséget kínálnak kulturális és szociális körülményeiktől és egészségi állapotuktól függetlenül az örömszerző, művészeti élményekben való aktív részvételre.
A Psalmus Humanus Egyesület bízik abban, hogy a filmben bemutatott modell értékű művészeti metódusok átfogó képet adnak arról, hogyan lehet ötvözni a hagyományt és a megújulást, felhívják a figyelmet a művészeti nevelés sokszínű lehetőségére a z iskolai oktatásban, és annak életre szóló pozitív hatására.
Az egyesületről és a DVD-ről, valamint annak megrendelési módjairól részletes információt az egyesület honlapján találhat: http://psalmusarts.hu
A filmben a következő művészeti műhelyek és metódusok kerülnek bemutatásra:
Dr.Nagyné Kovács Barbara:
Óvodai nevelés. Részképesség-fejlesztés ének, zene és mozgás által
Zircher Ilona:
Énektanítás általános iskolában
Durányik László:
Énektanítás ének-zenei általános iskolában
Dombóné Giegler Ildikó:
Néptánctanítás ének-zene tagozatos általános iskolában
Dr. Bubnó Tamás és Dr.Mezei János:
Egyházzene oktatás a 21.századi Magyarországon a budapesti énekes iskola tapasztalatai alapján
Baráth Zoltán:
Számítógép alkalmazása a zeneoktatásban
Dr.Pásztor Zsuzsa:
Zenei munkaképesség-gondozás - Kovács módszer
Szociális és kulturális hátrányok leküzdéséhez
Orosz Lajos:
Hátrányos kulturális és szociális környezetű gyermekek művészeti tevékenységei
Fizikai fogyatékosok és sérültek számára
Büki Rita Györgyi:
Vak és látássérült gyermekek zenei nevelése
Őrfalvy Aladárné és Őrfalvy Katalin:
Mozgássérült gyermekek zenei nevelése
Zenetanítás a gyógypedagógiában
Vető Anna:
Értelmileg akadályozott gyermekek tanítása az ULWILA színes kotta segítségével